Přirozené učení, z.s.

Prosinec 2017

V prosinci se událo mnoho důležitých věcí. Největší událostí bylo zpřístupnění horního patra, které jsme nakonec nestihli natřít, tak nás to čeká na jaře. Velký prostor láká děti k přípravě různých představení, především cirkusových. Připraví si program, manéž i hlediště, vyrobí vstupenky a zaměstnají prodavače a kontrolory vstupného. Pavel pro jistotu vyrobil zábradlí kolem vchodu do patra a díky tomu se nám vytvořilo úžasné zákoutí, které zatím děti využívají k budování domečku, ale časem by mělo sloužit jako čtenářský koutek. Také jsme nahoru přestěhovali krabice se stavebnicemi, takže občas máme všechny děti nahoře v herně. Jediné, co je zatím donutí sejít dolů je velké horko, protože zatím nemůžeme nahoře větrat.

Dalším velkým zážitkem byl jednodenní projekt, který si vymyslely děti samy. Začali si hrát na prodejnu elektro. Postupně si rozdělili role, část dětí vyráběla notebooky a další herní produkty, prodejna se postupně pro nedostatek místa dole přesunula nahoru. Reklamní oddělení vylepovalo propagační a orientační plakáty uvnitř domečku i venku. Prodejci se předháněli s nabídkou slev, které sice nebyly zadarmo, ale určitě se vyplatily. Bylo to poprvé, kdy jsme děti museli přesvědčovat, že už bude brzy tma a netrefíme ze sadu domů.

V dolní místnosti během prosince probíhala příprava na vánoce. Dostali jsme stromeček, který jsme si průběžně zdobili, také jsme napekli perníčky a vyráběli svícínky z jablek. Myslíme i na ptáčky a zvěř kolem domečku, takže vyrábíme krmítka ze šišek a nosíme zrní, oříšky, jablka a mrkev zvířatkům do lesa. Zima sice ještě není moc velká, ale pro jistotu.

Jirka nám vyrobil nové poličky a háčky do zádveří, takže se učíme novému systému odkládání věcí. Máme i tácy na boty a nové rohožky, takže boty už nemusíme nechávat venku. Odstěhováním části zařízení nahoru se nám dole uvolnilo místo a místnost působí přehledněji.

Venku se stále rozrůstají domečky, kluci budují ze všeho, co najdou. Cestou přes tůňky je spousta pokácených stromů, tak často děti tráví čas lezením po padlých kmenech. Jen to všudypřítomné bahno se nám moc nelíbí, teda hlavně rodičům.

Poslední středu před vánoci jsme si udělali vánoční oslavu v Puči. Nadílka byla bohatá, přibylo nám mnoho nových knížek, her, hraček, stavebnic i drobností pro každého z nás. Hostina se také vydařila, společně jsme poseděli, trochu si zazpívali a hlavně si popovídali.