Přirozené učení, z.s.

Říjen 2017

Říjen byl měsícem budování domečku. Jirka dokončil přízemní část a dal si od stavení pauzu a my ostatní jsme zatím vozili nábytek a vybavení. Naštěstí nám počasí přálo, děti nadšeně hrály své oblíbené stolní hry klidně i na zemi na terase. Všem nám dělalo radost, jak postupně přibýval materiál na tvoření, knihy, hry, hračky, stavebnice a další zásoby, které byly přes léto uložené všude možně. Jana nám ušila nové potahy na molitany, díky nimž nám není na studené podlaze tolik zima. Během několika společných brigád jsme instalovali kamna, komín a sporák, takže nástup chladnějších dní nás už zastihl připravené. Pomalu jsme začali topit a vařit si první jednodušší jídla. Ještě nemáme hotovou kuchyni, musíme vylepšit systém na oblečení a boty, takže stále jsme tak trochu v chaosu, který se ale pomalu uklidňuje. Také jsme dobudovali záchod, budku se židlí s otvorem, pod kterou máme kýbl a exkrementy zasypáváme pilinami.

Děti stále hodně hrají hry, divadlo, tancují, cvičí, poslouchají četbu z knížek, tvoří z materiálů, které nám přinesl Pavel. Venku nejvíc staví domečky a bunkry v lese, na zemi i na stromech. Houpačkám na stromě bohužel majitelé koz odřezali větve, což děti oplakaly, ale náhrada na terase smutek zahnala. Jen si tam trochu překážíme a častěji dochází k nehodám. Snad se děti rychle naučí brát na sebe větší ohled. Občas vyrážíme na výpravy po okolí, ale nejvíc nás to stále táhne k našim oblíbeným tůním.

Při práci nám občas pomáhají děti, podle toho, kdo má zrovna chuť a čas, nejčastěji pomáhají s vařením, úklidem, přikládají do kamen, nosí dřevo na topení, vodu do sadu, pomáhaly roznášet kamínky kolem domečku, sklízí úrodu – divoká rajčátka, bylinky a šípky. Zatím hledáme systém, jak zapojit všechny děti a do jakých činností.