Přirozené učení, z.s.

Únor 2017

Únor byl díky prázdninám krátký měsíc, během kterého jsme měli možnost pozorovat změny počasí a postupné probouzení se jara. Na začátku měsíce jsme ještě sledovali stopy ve sněhu a klouzali se na zbytcích ledu, koncem měsíce se objevily první sněženky, které děti každý den chodí obdivovat. Sluníčko nás vylákalo opět na hřiště a po zimní přestávce mají děti potřebu hrát společné venkovní hry.

Tělocvična je stále velkým lákadlem, děti šplhají čím dál výš a užívají si houpání na kruzích. Také se nejen klukům zlepšuje fotbalová technika a stále je baví skákání přes švihadlo a zdolávání překážek, které simulují koňský parkur.  Nejodvážnější se pokoušejí za pomoci dospělých o salta a stojky, houpání na hrazdě a výmyk.

Herna dětem stále slouží jako ideální prostor pro stavění domečků ze všech možných materiálů, tvoření zvířátek z krabic a z lega. Dalším lákadlem jsou různé látky a masky, které slouží nejen ke stavění, ale i k vtělování se do různých rolí.

Učebna je většinou zaplavena výrobky všeho druhu, děti vystřihují, lepí, malují a různě kombinují materiály, čímž nás stále překvapují. Občas mají některé děti potřebu trénovat písmenka, a tak z montessori dřevěných písmenek skládají oblíbená slova. Opět se vrátila potřeba hrát bingo s čísly, děti vydrží mnohem déle, než na podzim, takže hra se stává napínavější. Knížky, skládačky a různé stolní hry jsou využívány hlavně v době po obědě, kdy děti intiutivně zasedají ke klidnějším aktivitám.

Každý čtvrtek Péťa nosí nějakou zajímavou cizokrajnou potravinu, kterou společně s dětmi připravují. V únoru jsme ochutnali peruánské ovoce Lucumu v prášku smíchaném s kakaem. Děti zkusili nejdřív nápoj s ohřátým mlékem, ale víc jim chutnal s banánovým koktejlem.

Spoustu situací společně řešíme v kruhu, který sice stále nesmí trvat moc dlouho, ale děti si užívají možnost říkat svůj názor nebo zážitek. Zatím však především mladší děti nevydrží poslouchat ostatní. K přehrávání některých situací jsme zkusili využít plyšáky, se kterými prožíváme znovu některé náročnější situace a snažíme se přijít na řešení, které by bylo příjemnější pro všechny.